Vzdělávání

Pohledem speciální pedagožky PhDr. Renáty Jurčíkové a ředitelky mateřské školky Mgr. Žanety Kudlíkové
Jak získat pro své dítě podpůrná opatření nebo asistenta pedagoga do třídy? Může to být zdlouhavý cyklus. Kdo může doporučit podpůrná opatření nebo asistenta pedagoga?

Doporučení mohou vydat jen školská poradenská zařízení, mezi která patří pedagogicko-psychologické poradny (zajišťují služby a podporu pro žáky s poruchami chování, učení a mimořádně nadané) a speciální pedagogická centra specializující se na žáky s daným postižením (smyslů – sluch a zrak, zdravotní a mentální postižení, vady řeči, PAS, kombinovaná postižení). Každé vyšetření si pro své dítě objedná rodič sám, a to osobně, telefonicky nebo elektronicky.

Školská poradenská zařízení doporučí asistenta pedagoga a následná podpůrná opatření po důkladném psychologickém a speciálně-pedagogickém vyšetření. Zároveň musí být vaše dítě vyšetřeno i ve zdravotnickém zařízení odborníkem – pedopsychiatrem nebo dětským neurologem, který ještě diagnózu potvrdí (ADHD, ADD, porucha chování, PAS a jeho další formy např. Aspergerův syndrom). Mentální postižení diagnostikuje klinický psycholog ve zdravotnictví, ale i psycholog z pedagogicko-psychologické poradny, který dítě následně doporučí do speciálního pedagogického centra (SPC), kde zvolí konkrétní vzdělávací podporu.

Základní smysl práce asistenta pedagoga je poměrně jasný. Má podpořit efektivitu učení ve vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Asistent pedagoga je nápomocen v socializaci dítěte/žáka, aktivně spolupracuje s pedagogem a napomáhá vytvářet pozitivní klima ve třídě. Nezapomeňte, že mnoho žáků se nemusí po nástupu do základní školy plnohodnotně zařadit do vzdělávacího procesu, zažívají školní neúspěch a z učení nemají radost, spíše stres a obavu, pociťují nejistotu a zklamání. Tento stav může být způsoben mnoha důvody, ale prioritní faktor může být zralostní nepřipravenost vašeho dítěte na vzdělávání (pozdní podpora před nástupem do školky, školy, otálením, neřešením, nenasloucháním různých vývojových oslabení nebo neakceptování rad a podpory od odborníků).

Ve vaší blízkosti se určitě nachází školka, škola, která vám ráda poradí, jak postupovat a jaká opatření učinit, aby byly nastaveny optimální podmínky pro vzdělávání vašeho dítěte. Ptejte se a hledejte možnosti, jak svému dítěti pomoci. Je potřeba, aby vaše dítě dostalo adekvátní míru podpory jak od vás, tak i od odborníků a pedagogů co nejdříve.

Jako jednu z možností můžete využít projekt „Místní akční plán vzdělávání v ORP Břeclav II (MAP ORP II)“ – www.map-breclavsko.cz, v rámci, kterého se mapují všechny školní instituce v území. Jde o tato města a obce: Břeclav, Bulhary, Hlohovec, Hrušky, Kostice, Ladná, Lanžhot, Lednice, Moravská Nová Ves, Moravský Žižkov, Podivín, Přítluky, Tvrdonice, Týnec, Valtice, Velké Bílovice, Zaječí.

Vytisknout 🖨