Jak postupujete, když k vám přijde matka s podezřením na neurovývojové oslabení?
Nemohu říct, že bych měl v hlavě představu o ideálním způsobu, jakým se mají rodiče na svého obvodního pediatra obracet, pokud se jim vývoj jejich ratolesti nezdá v pořádku. Předně – dětská primární péče v ČR disponuje velice kvalitním systémem poradenských, zpočátku intenzivních, a následně pravidelných preventivních prohlídek, během kterých se snažíme s rodiči stávající vývoj dítěte zodpovědně probírat. Z tohoto důvodu by podezření na neurovývojovou poruchu mělo být ideálně podchyceno již v rámci prevencí. Pokud se toto z jakýchkoliv důvodů nestane, vede rodiče k podezření na vývojové nedostatky nejčastěji srovnání s vrstevníky, s čímž se na nás aktivně obrací.
Zjišťujete při preventivních vyšetřeních možnost neurovývojového oslabení? Pokud ano, v jakém věku?
Podezření na konkrétní neurovývojové oslabení je sporadické, přičemž v drtivé většině se jedná o řečové nedostatky. Primárně odesíláme pacienty k logopedické péči, klidně i po druhém roce věku, pokud není žádná či minimální slovní zásoba. Další postup (vyšetření neurologem, ORL aj.) se v našem případě děje na základě spolupráce s logopedem.
Součástí 18měsíční preventivní prohlídky je zhodnocení rodiči vyplněného M-CHAT dotazníku (Modifikovaný dotazníkový test pro záchyt poruchy autistického spektra), který slouží k záchytu autistické poruchy u batolat. Na základě výsledného skóre je vyhodnocena míra rizika a dotazník buď kontrolujeme po druhém roce věku, nebo je dítě odesláno k diagnostickému vyšetření, dle potřeby. Potvrzení dg. PAS se odhaluje už po druhém roce věku po vyšetření ideálně psychiatrem nebo psychologem.
Na která vyšetření dítě posíláte a z jakého důvodu (vyloučení sluchové vady)?
Viz výše, primárně dítě odesíláme k vyšetření logopedem, podezření na sluchovou poruchu vzhledem ke screeningu sluchu v porodnici bývá minimální, k vyšetření neurologem posíláme děti buď na doporučení logopeda či rovnou, pokud nebyl předchozí psychomotorický vývoj v pořádku a nedošlo k němu např. při málo efektivní RHB (rehabilitace) péči.
Kontrolujete i jazyk a uzdičku? Kdy, ve kterém věku? (Oromotorika)
K vyšetření jazykové uzdičky dochází již v porodnici, přičemž břeclavská porodnice je v tomto velice spolehlivá. Pokud porodničním sítem někdo vzácně proklouzne, myslíme na ni již v novorozeneckém či časném kojeneckém věku v případech, kdy jsou potíže s technikou kojení. V pozdějším věku odesíláme k ORL (otorinolaryngologie) vyšetření opět na základě spolupráce s logopedem.
Konzultujete s rodiči kousání, jídlo atd.? (Matky mixují stravu, dítě se nenaučí správně používat oromotorické svaly, nekouše atd.)
Rodiče s námi potíže s kousáním téměř neřeší představu o ideální konzistenci pevné stravy mají díky oblíbenosti příkrmových „skleniček“, cílené otázky z naší strany k tomuto tématu nepadají. V případě kousacích nedostatků zkoušíme situaci nechat „dozrát“ min. do osmnáctého měsíce, kdy dochází ke zhodnocení celkového stavu i spolu s M-CHAT dotazníkem. Váš pediatr je důležitým článkem řetězce, vedoucího ke správné diagnostice a vyhodnocování vývoje.